Microinvest Форум Форуми Microinvest Форум
Microinvest Форум

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Контиране в МИ Делта?

Създайте нова тема   Напишете отговор    Microinvest Форум Форуми -> Предложения
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Lazarus
Гост

МнениеПуснато на: Чет Фев 02, 2006 02:35    Заглавие: Контиране в МИ Делта? Отговорете с цитат

Закупихме скоро няколко пакета МИ Делта и моля за отговор, относно начина на контиране на определени типове сделки, например - закупуване на цигари:

Сметка цигари - 304,1 - 1000 лв. / Разпл. с-ка - 503,1 - 910 лв.
ТО за цигари - 304,11 - (-90) лв. / ДДС с-ка - 503,11 - 200 лв.
ДДС 453,1 - 200 лв. /

По идентичен начин следва да се осчетоводят продажбите на цигари, чрез използване на сметка 703,11 – Търговска отстъпка при продажба на цигари.

Записът ни в дневника за продажби досега е бил:

Обща стойност 1110 лв.; Стойност 1000 лв.; ДДС 200 лв.

Доколкото схващам, подобен запис в дневника за покупки на МИ Делта не може да се появи!?
Подобно осчетоводяване практикуваме над 10 години. Това е най-прегледния и достоверен запис и при подобни фирми имаме десетки данъчни ревизии.
Наистина ли за да имаме подобно осчетоводяване трябва да въведем 3 отделни контирания. Представете си, че става дума за фирма с над 15 млн. лв. месечен оборот и хиляди, издадени и получени по банков път фактури?

Нещата са идентични при всички покупки и продажби на стоки, при които данъчната основа се формира на база на нормативни документи (водим счетоводство на вносителки на автомобили например).

Автомобил може да е закупен и внесен за 1000 лв., но митническата облагаема стойност да е 10000 лв. и ДДС-то 2000 лв. Съответно продажната цена може да е 1100 лв. без ДДС и коректния запис в дневника за продажби е:

Обща стойност 3100 лв.; Стойност 10000 лв.; ДДС 2000 лв.

Иначе се нарушават разпоредби на ЗДДС, според които данъчната основа не може да е по-малка от митническата облагаема стойност.

Как ще процедираме?
Върнете се в началото
Виктор Павлов
Microinvest
Microinvest

МнениеПуснато на: Чет Фев 02, 2006 07:54    Заглавие: Отговорете с цитат

Понеже не бях срещал точно такова записване и веднага го въведох в програмата на данъчните. Естествено, тя даде 2 грешки - (805) сумата не съответства на сбора от колоните и (808) ДДС е различно от 20%. Така, че този начин не е правилен.

В Microinvest Делта има по-лесен и ефективен начин за същото:
1. От Други/Настройка изключвате Автоматично изчисляване на ДДС, същото става и чрез F12 в прозорец Контиране, като следите лентата с информация дали ДДС е включено или изключено;
2. Контирате следното:

304/1 с 910 лева на 503/1 (обща сума 1110 лева)
453/1 с 200 лева

Това става в 1 контиравка и програмата на данъчните дава само предупреждение за ДДС, различно от 20%. По-лесно и ефективно и в една контировка за целия документ...

Същото важи и за автомобилите и продажбите и всякакви други подобни операции.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Lazarus
Гост

МнениеПуснато на: Чет Фев 02, 2006 08:40    Заглавие: Отговорете с цитат

Първо - и вашият и моят вариант на записване дава предупреждение в програмата на данъчните. Искате ли да кажете, че и двата записа не са верни?
Второ - данъкът може да не е 20% от данъчната основа единствено при сделки с недвижимо имущество и това е единствената причина грешката във вашия запис да не е отчетена като фатална.
Трето - По вашия съвет аз няма да съм описал достоверно получен и издаден документ, защото в получения документ от цялата българска тютюнева промишленост, данъкът е 20% от данъчната основа.
Четвърто - вашият запис противоречи на ЗДДС, а именно "Чл.28. Данъчна основа по смисъла на този закон е стойността, върху която се начислява или не се начислява данъкът в зависимост от това, дали доставката е облагаема или освободена." и по нататък "Чл.55. (2) Определянето на размера на данъка по този закон за всяка доставка се извършва, като данъчната основа се умножи по процента на данъчната ставка.". Тоест ако записваме по вашия съвет ние непрекъснато сме в закононарушение!
Пето - За разлика от вас аз не съм пробвал сега тези записи, а ги прилагам на практика в работата ни с много големи фирми в продължение на много години и те са проверявани ежедневно при хиляди данъчни проверки и ревизии.
Шесто - Защо игнорирахте платеното ДДС по ДДС-сметка от примера? Как и кога се записва?
Седмо - за автомобилите пак ви цитирам ЗДДС, а именно чл.29 (5) "Данъчната основа при облагаемите доставки на стоки за целите на този закон не може да бъде по-ниска от .... от данъчната основа при внос.", а вие?!
Върнете се в началото
Виктор Павлов
Microinvest
Microinvest

МнениеПуснато на: Чет Фев 02, 2006 09:34    Заглавие: Отговорете с цитат

За да не спорим:
1. При Вашето записване дава две предупреждения, при нашето - едно. Все пак е по-добре!
2. Данъка си е 20% върху данъчната основа, защо решихте, че не е? 3. Обяснете защо да не сте описали вярно документа? Имате стойност и ДДС. Аз точно това съм посочил в кореспонденцията.
4. Не разбирам защо смятате, че сте в закононарушение? Нали данъка е сметнат по данъчната основа?
5. ОК, работете с тях и в бъдеще, нашата програма го позволява, просто си увеличавате работата.
6. ДДС-то си е на място, защо решихте, че го игнорирам? Ако искате да участва в друга сметка - посочете другата сметка...
7. ОК, но данъчната основа не е необходимо да участва в операция. Както виждате, тук никъде не е необходимо да участва самата данъчна основа. Имате стойност и ДДС върху данъчната основа.

Като цяло ще посоча, че досега всички наши клиенти работят по този начин. Понеже програмата позволява и въвеждане по Вашия начин - работете с него...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Lazarus
Гост

МнениеПуснато на: Чет Фев 02, 2006 10:45    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря Ви за бързите отговори, но не съм съгласен с тях поради следните причини:
1. И при двата записа предупрежденията са по едно, но докато при моя запис, предупреждението касае разлика в процентите между една чисто информативна колона каквато е ОС, при вас предупреждението касае законанарушение;
2. При вашия начин на контиране се появява следния запис в дневника за покупки:
ОС - 1110 лв.; Стойност - 910 лв.; ДДС - 200 лв. Понятията стойност на сделката и данъчна основа са еднакви - може да разгледате описанието на полетата в ППЗДДС, т.е. пак се връщаме към всичко написано в предния ми постинг, защото 910х20%=182 лв., а не 200 лв.
3. Освен това ние издаваме и получаваме данъчни фактури (издадените са с МИ), в които стойността е записана на основание нормативен документ - 1000 лв., пък по вашите съвети, ние да я коригираме на 910 лв., т.е. отново не описваме правилно получени и издадени документи в противоречие със ЗДДС?!
4. Във всички фактури за покупки и продажби подобна стойност - 910 лв. не фигурира - има Данъчна основа или Стойност или Стойност по фиксирани цени, ДДС, Сума за плащане или Обща стойност. За да получим тези 910 лв. ние трябва да трябва да ги изчисляваме като разлика между ОС и ДДС - това как предлагате да го правим - ръчно или чрез електронни таблици?!
5. В примера ми е включен и запис по ДДС-сметка - 503.11. Следователно контиранията ще са повече от едно, дори и по вашия метод.
Върнете се в началото
Виктор Павлов
Microinvest
Microinvest

МнениеПуснато на: Пет Фев 10, 2006 14:09    Заглавие: Отговорете с цитат

Посочете ми телефон на който да се чуем за да дискутираме Вашия въпрос и да намерим решениe. Изпратете го на victor@microinvest.net
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Microinvest Форум Форуми -> Предложения All times are EET (Източна Европа)
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети