Microinvest Форум Форуми Microinvest Форум
Microinvest Форум

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Д1 и неплатен отпуск

Създайте нова тема   Напишете отговор    Microinvest Форум Форуми -> ТРЗ и ЛС Pro
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
aksel6

МнениеПуснато на: Пон Мар 11, 2013 3:30 pm    Заглавие: Д1 и неплатен отпуск Отговорете с цитат

Здравейте,
Програмата Ви не работи коректно когато имам работник в неплатен отпуск без стаж. Всеки пък трябва на ръка да трия 1-ката която се появява в Начало на осигуряването, както и ръчно трябва да се променя кода от 01 на 28 - всеобщ проблем ли е или въпрос на някаква настройка?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Виктор Павлов
Microinvest
Microinvest

МнениеПуснато на: Пон Мар 11, 2013 4:02 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

С такава оскъдна информация как точно да Ви отговорим?

Напишете подробно какво правите за да Ви дадем съвет. Опишете личния картон, какво сте попълнили в данните и всички допълнителни параметри.
aksel6

МнениеПуснато на: Пон Мар 11, 2013 4:11 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Стандартен картон - лице на 8 часов работен ден, с отметки за осигуряване за безработица, роден след 59, изчисляване на ТСПО - нищо необичайно.
При генериране на заплати и съответно на образец 1 в декларация образец 1 при пълен месец на неплатен отпуск без стаж прави две грешки:
1. в поле "Начало на осигуряването се появява 1.
2. код за вид осигурен от 01 ръчно трябва да променя 28 - за лица само със здравно осигуряване

Да не говорим лицето ако има дни зачитащи се за стаж и дни в които е в неплатен отпуск без стаж - тогава и идея си нямам как два периода ще ги дам единия с код 01 другия 28 ?!?
Върнете се в началото
Мария Рашева
Microinvest
Microinvest

МнениеПуснато на: Пон Мар 11, 2013 5:46 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте,

А, дали сте забелязали, че когато месеца не е пълен програмата на НАП изхвърля данните с "При непълен месец е необходимо да попълните ден на започване/прекъсване на осигуряването", ако позиции 14 и 15 не са попълнени Smile ?!

Попълнете декларацията с код за Вид осигурен 01. Няма как в една декларация да се поместят два различни кода.
Върнете се в началото
aksel6

МнениеПуснато на: Пон Мар 11, 2013 6:32 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Да, забелязала съм, но мисля че е удачно вие да проверите как стои въпроса с неплатения отпуск без стаж и да се поинтересувате, а не да ми пишете дали съм забелязала еди какво си...

Имам предписания, в които ми е указано че щом имам 1 лице с период със стаж в един месец и период без стаж в същия месец следва да се подават 2 декларации - една с код 01 и една 28.

А относно подаването с код 01 - лично моя грешка е че не съм забелязала че програмата Ви действително не нанася код 28 дори за пълен месец без стаж - това ми коства задължителни предписания от НОИ за корекции на всички хора.

Да разбирам от двата "компетентни" отговора, които ми дадохте, че просто е поредния бъг в програмата. И благодаря че ми отговорихте на въпроса защо не генерира коректно Д1 за лице цял месец в отпуск без стаж, като се абстрахирам от кода.
Върнете се в началото
Виктор Павлов
Microinvest
Microinvest

МнениеПуснато на: Пон Мар 11, 2013 8:58 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Възможно ли е точно да дефинирате "бъг" в програмата, при положение, че програмата следва изискванията на НАП (които не винаги са особено логични...)?

Бъдете по-конкретни, например: "Вие подавате това, а би трябвало да е правилно да се подаде еди-какво си". Така ще можем да дискутираме казуса много по-професионално, лично на мен ми се струва, че не анализирахте това, което е написала колежката...
aksel6

МнениеПуснато на: Пон Мар 11, 2013 9:47 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Ситуацията:
1. Аз подавам 1 лице с цял месец неплатен без стаж, стандартен тр.договор. Генерирам заплати, генерирам обр.1 - записвам файл за НАП. Теставам файла за НАП - резултат Некоректен период на започване/прекратяването на осигуряването. Влизам в ТРЗ Про, редакция на обр.1 в съотвения картон - в периодите Ден в които е възникнало осигурявването и Ден в който е прекратено осигуряването ръчно въвеждам 0 - записвам. Нов файл за НАП - записът е приет без проблем.

2. Ситуация 2 - минала съм през ситуация 1, подала съм въпросния служител с код 01. След няколко дни освобождавам служителя. Той се регистрира в бюрото по труда. Получавам писмо от НАП, че за месец Х (този с неплатения без стаж) липсват данни в регистъра и имам 7 дни да подам корекция. Отивам в НОИ пиша молба за задължителни предписания поради софтуерна грешка че е генериран код 01 а не 28 за лице, което се дължат само ЗОВ. Дават ми предписанието, пускам заличаване на Д1 с код 01 и подавам нова декларация с код 28.

3. Ситуация 3 - идентична с горните два случая, но лицето в един месец има 10 дни със стаж и 11 без стаж - получавам писмо от НАП че няма данни в регистъра за периода от 11-те дни.

По-изчерпателна не мога да бъда, ако отново не можете да разберете какъв всъщност е проблемът ми, жалко
Върнете се в началото
Мария Рашева
Microinvest
Microinvest

МнениеПуснато на: Вто Мар 12, 2013 9:23 am    Заглавие: Отговорете с цитат

В началото на 2012 г. Microinvest ТРЗ и ЛС Про беше настроена да извежда код за вид осигурен 28, при неплатен отпуск без осигурителен стаж за целият месец. В един момент, след поредната актуализация на контролите на НАП имахме предписание, че при неплатен без осигурителен стаж Декларация обр. 1 се подава с код за Вид осигурен 01. Тогава ние променихме настройката на програмата и премахнахме автоматичното извеждане на код 28.

Сега, според Вашите думи, се налага отново промяна на програмата, защото вече са си настроили контролите...
Между другото, грешката "Неправилна последователност на прекъснал/започнал" се извежда само от offline софтуера им, при подаване няма такъв проблем...

Ще се обърнем към тях с официално запитване.
Върнете се в началото
Виктор Павлов
Microinvest
Microinvest

МнениеПуснато на: Вто Мар 12, 2013 10:01 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Много е интересно при НАП когато 2 техни програми взаимно дават противоречиви съобщения. Ще оправим OffLine режима, най-вероятно другата ще "писне". Подгответе се за такъв вариант, при тях е мъгла, не е много ясно какво точно се случва.

Например сега има изменения в ДДС файловете. И ще трябва една принудителна актуализация в средата на нищото.
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Microinvest Форум Форуми -> ТРЗ и ЛС Pro All times are EET (Източна Европа)
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети