Microinvest Форум Форуми Microinvest Форум
Microinvest Форум

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

разплащане във валута

Създайте нова тема   Напишете отговор    Microinvest Форум Форуми -> Делта Pro
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Марияна Славчева

МнениеПуснато на: Чет Юли 26, 2018 14:48    Заглавие: разплащане във валута Отговорете с цитат

Здравейте! Моля да обясните (стъпка по стъпка) как следва да се осчетоводи плащане във валута така, че накрая двата разчета (плащане и фактура) да се закрият. Плащането при мен винаги предшества получаването на фактурата (с разлика от няколко месеца), т.е. първо имаме плащане по проформа (през прозорец контиране 4011/5041), няколко месеца по-късно пристига фактурата (отново през прозорец контиране 304/4011). Програмата не ми позволява да направя "разплащане" (от меню разплащания) на двете суми, за да се закрият и да ми остане само валутната разлика. От прочетеното във форума успях да наглася обратния случай - първо фактура и после от "разплащания" банковото извлечение, при което фактурата се закрива и ми остава само валутната разлика, но не зная как да постъпя в обратния случай. И обръщам внимание на факта, че фиксингът, който програмата зарежда, не съвпада с този на БНБ. Мисля, че всички актуализации, които плащаме, Ви задължават да дадете по-различен отговор от този, "питайте еди кой си, ние вземаме от там информацията".Благодаря!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Веселин Чолаков
Microinvest
Microinvest

МнениеПуснато на: Пет Юли 27, 2018 08:55    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте,
когато фактурата е осчетоводена преди плащането, валутната разлика се изчислява и осчетоводява автоматично от модула за разплащане.
Във Вашия случай, когато плащането е осчетоводено преди фактурата, може да отразите разликата по няколко начина:
1. Ръчно - редактирате операцията за плащането, като в с-ка 411 използвате курса от фактурата и съответно отразите разликата по 624 или 724.
2. Автоматично - като изтриете операцията за плащане и я направите отново през модула за разплащане.
3. Ръчно - при осчетоводяване на фактурата в 411 в полето за курс вписвате използвания при плащането и отнасяте разликата с текущия по 624 или 724.

Относно фиксинга, който автоматично се извежда в програмта, към момента се изтегля от европейската централна банка и се превалутира по 1.95583. Използваме този вариант, защото БНБ нямат подобна автоматична услуга за фиксинга. В тази връзка Microinvest работи по изграждане на собствена база данни с фиксинги от БНБ и интернет услуга, с която ще заменим съществуващата от ЕЦБ.
Марияна Славчева

МнениеПуснато на: Вто Юли 31, 2018 11:04    Заглавие: Отговорете с цитат

Господин Чолаков, благодаря за бързото включване! Опциите, които ми предлагате, за съжаление не ме устройват.Надявам се това да е временно решение и екипът на Микроинвест да работи в посока за по-рационално предложение с някоя от следващите актуализации. Първият и вторият вариант предполагат "бъркане" в стари периоди, създавайки предпоставка за допускане на грешки, което от своя страна води до неприятни последици. Освен това имам плащания, направени в края на една календарна година и получена фактура в следващата, което според мен автоматично изключва първите два случая. Третият вариант предполага да си изчислявам валутната разлика ръчно, което ме връща доста назад във времето (преди хубавите счетоводни програми да облекчат голяма част от именно този вид изчисления). Освен това не ми стана ясно дали ще успея да си закрия разчета така, че да не ми стоят плащане и фактура в прозорец "разплащания". Много ми се иска наистина да намерите решение на този казус, защото на първо място, това според мен е често срещана практика и не е изолиран случай, а и най-важното е, че от дълги години работя с Вашата програма и с някои изключения, се чувствам изключително комфортно при работа с нея. Благодаря и хубав ден!
Върнете се в началото
Виктор Павлов
Microinvest
Microinvest

МнениеПуснато на: Вто Юли 31, 2018 16:35    Заглавие: Отговорете с цитат

Вие какво предлагате като решение на въпроса? Нека да разменим ролите, Вие посочете технология, която според Вас е по-оптимизирана.
Марияна Славчева

МнениеПуснато на: Чет Авг 02, 2018 08:10    Заглавие: Отговорете с цитат

:D Господин Павлов, все пак Вие сте технически компетентните в тази област лица. Малко глупаво е да искате от мен да Ви посоча решение. Не съм искала коментарът ми да се възприеме като заяждане , а по-скоро да Ви обърна внимание на проблема. Надявам се да намерите решение. Дотогава явно ще смятам на ръка. Желая хубав ден!
Върнете се в началото
Виктор Павлов
Microinvest
Microinvest

МнениеПуснато на: Чет Авг 02, 2018 09:20    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз не се заяждам, просто очаквам да предложите технология, която ще реши въпроса по-елегантно. Не става дума за технически въпроси, предложете как чисто счетоводно да се направят нещата по начин, който вас ви устройства по-добре и е приет от другите клиенти като по-оптимален.
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Microinvest Форум Форуми -> Делта Pro All times are EET (Източна Европа)
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети