Microinvest Форум Форуми Microinvest Форум
Microinvest Форум

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Новите изисквания на НАП-2019
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Microinvest Форум Форуми -> Склад Pro
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Васето

МнениеПуснато на: Съб Дек 15, 2018 10:41    Заглавие: Новите изисквания на НАП-2019 Отговорете с цитат

Здравейте,
Налагат ли се някакви промени в "Склад Pro" съобразно новите изисквания на на НАП свързани с новите касови апарати и другите разпоредби изобщо?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Даниел Петков

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб Дек 15, 2018 10:56    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте,
Ако имате в предвид наредба Н-18, да. Задължително ще трябва да актуализирате Склад Про и свързани с нея програми към версии регистрирани в Нап. Също така ще трябва да си закупите касови апарати одобрени от Нап.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Васето

МнениеПуснато на: Съб Дек 15, 2018 12:11    Заглавие: Отговорете с цитат

Даниел Петков написа:
Здравейте,
Ако имате в предвид наредба Н-18, да. Задължително ще трябва да актуализирате Склад Про и свързани с нея програми към версии регистрирани в Нап. Също така ще трябва да си закупите касови апарати одобрени от Нап.

Закупуването на нов касов апарат е ясно. Но дали ще работя със "Склад Про", или не, не е ли мое решение. Никъде не е казано, че трябва да имам Склад Про, или някаква друга програма. А и защо трябва да има връзка между програмата и касовия апарат?! Програмата ми служи за улеснение, а касовия апарат да въвеждам РЪЧНО продажбите. Разбирам ако съм с фискален принтер, който да се управлява от "Склад Про" да има някакви изисквания, ама при положение че ще купувам нов касов апарат защо да актуализирам склад про...
Върнете се в началото
Даниел Петков

МнениеПуснато на: Съб Дек 15, 2018 12:34    Заглавие: Отговорете с цитат

Това са изискванията на наредбата. Прочетете я и ще разберете защо. Ето тук ще намерите много полезни неща по темата.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Недялко Неделчев

МнениеПуснато на: Съб Дек 15, 2018 18:00    Заглавие: Отговорете с цитат

Васето написа:
Даниел Петков написа:
Здравейте,

Закупуването на нов касов апарат е ясно. Но дали ще работя със "Склад Про", или не, не е ли мое решение. Никъде не е казано, че трябва да имам Склад Про, или някаква друга програма. А и защо трябва да има връзка между програмата и касовия апарат?! Програмата ми служи за улеснение, а касовия апарат да въвеждам РЪЧНО продажбите. Разбирам ако съм с фискален принтер, който да се управлява от "Склад Про" да има някакви изисквания, ама при положение че ще купувам нов касов апарат защо да актуализирам склад про...

Цитат:

Изисквания към софтуерите за управление на продажби в търговски обекти:

Задължителна свързаност с ФУ
Софтуерът осигурява свързаност с ФУ по начин, позволяващ получаване в реално време на информация за статуса на ФУ. Софтуерът блокира операциите по откриване и приключване на продажба на конкретно работно място, когато статусът на ФУ не позволява издаване на ФБ.
Уникален номер на продажба (УНП)
При въвеждане в софтуера на информация за продажба софтуерът генерира УНП, който се отпечатва на ФБ и се записва в БД
Корекции
Не се допускат корекции в данните на приключените продажби
Допустимите действия са: Анулиране – при промени в данните за продажба, която не е приключена
Сторниране – когато се налага корекция след приключване на продажба
Съхранява се информацията за всички сторнирани и анулирани продажби.
Одиторски профил
За целите на контролната дейност на НАП всеки софтуер следва да има конфигуриран „одиторски профил“, по аналог с администраторския профил (с права само за четене), който да осигурява достъп до функционалността, конфигурационните параметри и справочната част на софтуера
Експорт на данни в структурира вид

Васето

МнениеПуснато на: Пон Дек 17, 2018 13:34    Заглавие: Отговорете с цитат

Прочетох, но немога да се съглася!
Защо ако ползвам някаква програма за мое улеснение, някой ще ми налага тя да е "еди каква си" и на всичко отгоре да е свързана с КА???
Склад Про в сегашния си вид ми върши чудесна работа. Ще си сменя по тяхните изисквания КА, но да "свързвам" програмата с КА не ми е по вкуса. С програмата си водя кой платил, кой не платил, кой какво кога взел, кой какво върнал и ред други подобни. Ако я свържа с КА какво правим в тези случаи?!
И защо ако ще ползвам програмата като фискално устройство свързано с фискален принтер, да купувам нов КА???
Изобщо тъпа работа!!!
Върнете се в началото
Васето

МнениеПуснато на: Пон Дек 17, 2018 14:07    Заглавие: Отговорете с цитат

А да не говорим за търговския шпионаж до къде може да стигне! Защото по пътя на логиката след свързването на програмата с КА в НАП вече ще знаят точно колко от всеки артикул се получават, продават и всякаква такава информация! Това на кого е нужно и с каква цел?! За НАП нали е важното като са продадени стоки за 1000лв., толкова и да са "вкарани" в КА, но какво точно е продадено мисля че не обект на тяхното внимание(стига да не са акцизни стоки). Нали се сещате, че сега ще може да се "виждат" фирмени тайни, които досега са били недостъпни. Явно няма нищо случайно...
Върнете се в началото
Daniel Toshev
Microinvest
Microinvest

МнениеПуснато на: Пон Дек 17, 2018 14:17    Заглавие: Отговорете с цитат

Васето написа:
Защо ако ползвам някаква програма за мое улеснение, някой ще ми налага тя да е "еди каква си" и на всичко отгоре да е свързана с КА???
Склад Про в сегашния си вид ми върши чудесна работа. Ще си сменя по тяхните изисквания КА, но да "свързвам" програмата с КА не ми е по вкуса. С програмата си водя кой платил, кой не платил, кой какво кога взел, кой какво върнал и ред други подобни. Ако я свържа с КА какво правим в тези случаи?!
И защо ако ще ползвам програмата като фискално устройство свързано с фискален принтер, да купувам нов КА???
Изобщо тъпа работа!!!

След промените ще продължите да следите плащанията на Вашите контрагенти, както и всичко нужно за Вашия бизнес, което сте правили и до момента.
Може да проверите Вашето фискално устройство в списъка на официалната страница на НАП, като в случай, че то е записано там, няма да се налага да закупувате ново.
Продуктов магазин Microinvest
Върнете се в началото
Васето

МнениеПуснато на: Пон Дек 17, 2018 15:35    Заглавие: Отговорете с цитат

Daniel Toshev написа:

След промените ще продължите да следите плащанията на Вашите контрагенти, както и всичко нужно за Вашия бизнес, което сте правили и до момента.

Ами в това което прочетох като изисквания е, че "програмата" трябва задължително да финализира всяка операция като приключена с издаване на фискален бон. Как тогава да се съглася, че ще е като сега?! Сега, днес, клиент взема стока-давам му стокова разписка(която не е платена)-стоката ми е изписана от склада-идва клиента след една седмица-плаща три артикула и връща два-аз корегирам стоковата, и наличността също ми се корегира в склада-чак тогава издавам касов бон!

Daniel Toshev написа:
Може да проверите Вашето фискално устройство в списъка на официалната страница на НАП, като в случай, че то е записано там, няма да се налага да закупувате ново.

Проверих. Моят КА не търпи ъпгрейд. Трябва нов. Но не в това е проблема и раздразнението ми! Пълни недомислици!!!

п.п.
Значи ще мога да издавам фактури написани на ръка от кочан, но не мога да ги разпечатвам от компютър за по-красиво, например?!
Върнете се в началото
Daniel Toshev
Microinvest
Microinvest

МнениеПуснато на: Пон Дек 17, 2018 16:01    Заглавие: Отговорете с цитат

Всяка операция тип "продажба". За гореописаното се счита за нужно да се изпълни операция "консигнация", след като клиента заплати въпросната консигнация, тогава се извършва операция "продажба" със съответния фискален бон.
Отдаване на консигнация е опция заложена в склад про от години.
На семинара за представяне на новостите в наредбата, представителите на НАП изразиха мнение, че много от вътрешните процеси на бизнеса ще трябва да се променят. За улеснение, функциите в програмите на Микроинвест ще останат в добре познатия вид.
Продуктов магазин Microinvest
Върнете се в началото
Недялко Неделчев

МнениеПуснато на: Пон Дек 17, 2018 17:46    Заглавие: Отговорете с цитат

Васето написа:
Изобщо тъпа работа!!!

Щом не Ви харесва, обличате жълтата жилетка и се възползвате от законното си право да изразите своето гражданско недоволство. Idea
lasho

МнениеПуснато на: Вто Дек 18, 2018 14:03    Заглавие: Отговорете с цитат

Ще ползвам темата на колегата, защото имам няколко въпроса, а времето тече бързо.

1. Склад Про. Няколко фирми. Всяка в отделна база. Какво трябва да се направи? Да се свържат всички касови апарати към програмата ли? Ако да – нещо допълнително ще трябва ли като софтуер?

2. Ползвам една пробна база с измислени количества и цени за обучаване на нови оператори. Какво се случва с действията, които се извършват в нея? Ще има ли връзка с НАП? Ще може ли въобще да се ползва от тук насетне за обучение?

3. На компютъра, редом със Склад Про, има и инсталирана Инвойс Про, която се използва за издаване на фактури за услуги или за случайни продажби (префактуриране) на разни материали, които не се завеждат като стоки. Инвойс про трябва ли да е свързана с касовия апарат? Отговаря ли на изискванията на наредбата? Как и двете програми ще управляват касовия апарат?

За сега това са ми въпросите. Ако възникнат още ще питам пак Smile
Върнете се в началото
Даниел Петков

МнениеПуснато на: Вто Дек 18, 2018 16:51    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте,
Отговорът на въпроси 1 и 3, да трябва да са вързани към програмите.
На 2 въпрос няма проблем, но я сложете на компютър, на който няма да пречи, на работния процес.
Върнете се в началото
Onzi

МнениеПуснато на: Вто Дек 18, 2018 22:45    Заглавие: Отговорете с цитат

Както винаги в нашата държава престъпниците са - търговците и шофьорите. Други няма. Фиктивни износи и милиарди възстановяване на ДДС се случват, но това не е важно, важно е да смажем малкия бизнес с малоумни промени. Ама като си траем така ще е.

Айде сега нови софтуери, нови апарати, обучение, компютри и т.н.
10 години ползвам Склад Про и сега май ще минавам на тефтерите.
Аз съм лесен - човека оркестър, ама фирмите с 3-4-5-10 служители ще трябва да вадят хилядарките. От къде ще дойде това, от клиентите разбира се. Kaто сложим, че на дачиите и т.н. бизнес автомобили данъка ще стане от 6лв. на 206лв. интересна ценова година ни очаква

Елтрейд вече не продават детелината - наем 36лв. на месец на работно място. 400лв. на година, ако щеш.

Може да чуете и дискусията и мненията на НАП, не че за тях всичко попитано не е рядък случай, частен случай... https://www.youtube.com/watch?v=NX5C-1bm7Gk&feature=youtu.be&t=20142

Интересен е "Одиторския профил"... направо дистанционен да си го направят, че контрола да е тотален.

Някои печатели наподобяващи касов бон бележки. Добре де, тези някои са видни на самата бележкa, вземете мерки с тях, не връщайте бизнеса в 19ти век с тефтерите.

Интересно е да споделят компетентните има ли такова нещо някъде в Европа или пак сме пионери... ех терминал 2...
Върнете се в началото
hariti

Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Сря Дек 19, 2018 09:49    Заглавие: Отговорете с цитат

VPN, Remote Desktop или Browser или таблет и много ПО-ЗДРАВИ на НАП! Ще хванат Дядо Господ да не казвам къде.
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Microinvest Форум Форуми -> Склад Pro All times are EET (Източна Европа)
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети