Microinvest Форум Форуми Microinvest Форум
Microinvest Форум

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Проблеми при фактуриране с Fisco
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Microinvest Форум Форуми -> Продукти
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
zaiobaio

МнениеПуснато на: Съб Сеп 28, 2019 23:35    Заглавие: Проблеми при фактуриране с Fisco Отговорете с цитат

Здравейте. Моля за съвети как да разреша следните проблеми.
Еконт ми превеждат с пощенски паричен превод в края на всяка седмица парите за всички стоки продадени през куриер в рамките на седмицата. След превода аз пускам фактура към счетоводителя ми в която е описано какви видове и количество стоки са продадени за сумата на превода. Фактурата е с получател физическо лице "Нерегистрирани потребители" с ЕИК (ЕГН) 999999999 и начин на плащане "Пощенски паричен превод". Към фактурата не издавам касов бон защото Еконт са лицензиран пощенски оператор и имам договор с тях за превеждане на сумите с ППП.
Досега пусках фактурата през invoicepro.bg, но тъй като от 01.10 ще се счита за СУПТО което аз не желая да използвам реших да пробвам новата функция на Fisco за печат на фактури в А4 формат. Ето и проблемите при Fisco:
1. В полето за ЕИК ако въведа девет деветки ми изписва невалиден ЕИК и не ми дава да разпечатвам. Ако е с реално ЕИК или девет нули няма проблем.
2. Като начин за плащане не фигурира "Пощенски паричен превод" и аз го оставих на "В брой", но при тестовото разпечатване на фактурата, казвам тестово защото реших да я пусна с ЕИК девет нули за да видя как ще изглежда, без да знам че ще тръгне и КА. В момента на печат от принтера, касовия апарат издаде фискален бон със сумата по фактурата, която сума беше доста сериозна. На касовия бон беше записано "плащане по фактура N.....". Така се оказах хем с грешна фактура заради ЕИК, хем с касов бон за една сериозна сума платена в брой по тази фактура, която сума аз нямам в касата, защото е платена с ППП в банковата ми сметка. Сторнирах този касов бон със сторно операторска грешка от касовия апарат, защото през Fisco не съм наясно може ли да се сторнира с причина операторска грешка или не.

Във връзка с гореописаните проблеми моля за отговор на следните въпроси:
1. Как да въведа девет или петнадесет деветки в полето ЕИК като не ми дава възможност за печат след това?
2. Ще бъде ли добавена в следващи версии възможност за плащане с "Пощенски паричен превод" за да не издава КА фискален бон заедно с фактурата?
3. Копие на издената фактура оригинал от бутона за дубликат на последния документ ли се разпечатва?
4. При писането на фактурата никъде не видях възможност да отбележа, че не съм регистриран все още по ДДС, както има такава възможност във фактурите които пускам през invoicepro.bg. Съответно се начислява и ДДС което не е редно. Как да избегна това докато не се регистрирам (съвсем скоро) по ДДС?
5. През Fisco може ли да се сторнира с причина операторска грешка и ако да, как точно става?
6. Ако Fisco няма да ми върши работа за такъв тип фактури, мога ли да използвам не-СУПТО версия на Invoice Pro?
7. Някой от следните два фактора, задължава ли ме да използвам само СУПТО версия на Invoice Pro, ако се наложи да използвам него вместо Fisco:
- предстояща скорошна регистрация по ДДС;
- наличие на търговски обект в който е налично задължение за издаване на фискален бон тъй като има плащания в брой.
Ако правилно съм разбрал колегата Щирлиц в предишната тема и двата фактора ме задължават да използвам СУПТО версия на Invoice Pro.
Благодаря предварително за отделеното време на желаещите да помогнат.

Последната промяна е направена от zaiobaio на Нед Сеп 29, 2019 07:37; мнението е било променяно общо 5 пъти
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Щирлиц

МнениеПуснато на: Съб Сеп 28, 2019 23:49    Заглавие: Re: Проблеми при фактуриране с Fisco Отговорете с цитат

[quote="zaiobaio"]… Как да въведа девет или петнадесет деветки в полето ЕИК …[/quote]

ЕИК: 999999995
Виктор Павлов
Microinvest
Microinvest

МнениеПуснато на: Нед Сеп 29, 2019 07:57    Заглавие: Отговорете с цитат

Продължете да издавате фактурите с www.InvoicePro.bg, режим СУПТО не е задължителен, той е само за фирми, които отбележат, че са СУПТО.

Във Fisco може да се прави Сторно и там има избор на причина за сторното.
zaiobaio

МнениеПуснато на: Нед Сеп 29, 2019 09:44    Заглавие: Отговорете с цитат

1. Трябва да сваля и инсталирам на компа си не-СУПТО версия на програмата Invoice Pro или да продължа да ги пускам през сайта invoicepro.bg? Web базираната версия нали се води СУПТО? Как да продължа с нея без да се регистрирам? Още повече че
като регистриран по ЗДДС, ако използвам някакъв фактуриращ софт, то съм длъжен той да бъде СУПТО Rolling Eyes
2. Значи ли мнението Ви, че Fisco няма да бъде развит дотолкова, че да ми върши работа за типа фактури които пускам?
Върнете се в началото
Виктор Павлов
Microinvest
Microinvest

МнениеПуснато на: Нед Сеп 29, 2019 11:05    Заглавие: Отговорете с цитат

Имате ли плащания в брой?
zaiobaio

МнениеПуснато на: Нед Сеп 29, 2019 11:18    Заглавие: Отговорете с цитат

Да имам. За такива плащания досега не ми се е налагало да издавам фактури, а само фискални бонове. Фирмите за които пускам фактури поръчват през куриер, а другия тип фактури които пускам (Нерегистрирани лица) са само за счетовдителя ми.
Върнете се в началото
Виктор Павлов
Microinvest
Microinvest

МнениеПуснато на: Нед Сеп 29, 2019 12:10    Заглавие: Отговорете с цитат

Наличието на софтуер и на задължение за издаване на ФБ води до необходимост от СУПТО и регистрация в НАП. В този случая задължително трябва да имате СУПТО.
zaiobaio

МнениеПуснато на: Нед Сеп 29, 2019 12:23    Заглавие: Отговорете с цитат

Нямам софт. Писах в предната тема, че наличностите и продажбите си ги водя на няколко листа хартия в няколко таблици. За фискалните бонове използвам Fisco. За фактурите също мислех да използвам него, но не разбрах дали ще бъде разработен в тази насока?
Тоест досега не използвам СУПТО продукт и не желая да използвам. Ако Fisco няма да ми върши работа за фактурите ще започна да ги пиша или на кочан или на Word и пак няма да използвам СУПТО. Не виждам друго решение, така че хем да съм по правилата, хем да не се занимава със СУПТО софт. За 5 фактури на месец няма смисъл да взимам програма, да се регистрирам в НАП и т.н.
Върнете се в началото
zaiobaio

МнениеПуснато на: Нед Сеп 29, 2019 22:56    Заглавие: Отговорете с цитат

Прочетох, че срока за съобразяване с новите изисквания отново е удължен, този път до 31.01.2020 год. Това за мен означава, че дотогава спокойно ще може да се използва web базираната invoicepro.bg за издаване на фактури, без да има притеснения дали се използва СУПТО софт или не. Също дотогава фискални бонове могат да се пускат по досегашния начин директно от касовия апарат, без той да е вързан към СУПТО софт, или не-СУПТО като Fisco.
Правилно ли разсъждавам?
Върнете се в началото
Виктор Павлов
Microinvest
Microinvest

МнениеПуснато на: Пон Сеп 30, 2019 08:21    Заглавие: Отговорете с цитат

Да.
zaiobaio

МнениеПуснато на: Пон Сеп 30, 2019 08:59    Заглавие: Отговорете с цитат

Чудесно е че се дава отново глътка въздух за да може всички да се напаснат спрямо новите изисквания. Очевидно голяма част от бизнеса все още не е готова.
Четири месеца, не са малко време. Можем ли да се надяваме, че Fisco ще бъде разбработен в насока да се фактурира и с други избрани начини на плащане като Пощенски паричен превод и/или Банков път? Несъмнено подобна функционалност ще бъде радушно приета от много фенове на тази програма.
Върнете се в началото
zaiobaio

МнениеПуснато на: Пон Окт 07, 2019 19:45    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте. Искам да благодаря на екипа работещ по Fisco за последния update. Вече в програмата се предлага като начин за плащане "По сметка", което от своя страна дава възможност да се фактурира без към програмата да е вързан касов апарат.
Във връзка с това имам следните въпроси:
1. Когато от бутона "дубликат на последния документ" искам да издам копие на направената фактура, програмата се затваря и дава грешка че не отговаря. Възможно ли е това да се отстрани за да се пускат и копия на издените фактури?
2. Това което предложи колегата Щирлиц в полето ЕИК да се въвеждат 999999995 върши работа, програмата го приема и може да се отпечати фактура на нерегистрирани потребители с това ЕИК. Питането ми е: защо точно тази комбинация се използва? Намирам инфо за девет или петнадест деветки или единици, но никъде не видях да се използват осем деветки и една петица?
Между другото, чудесна е идеята, човечето Fisco долу в левия ъгъл да развеселява с различни закачки при всяко посочване с курсора. Внася весела нотка в работата.
Върнете се в началото
Щирлиц

МнениеПуснато на: Пон Окт 14, 2019 19:00    Заглавие: Отговорете с цитат

zaiobaio написа:
… в полето ЕИК да се въвеждат 999999995 върши работа, програмата го приема и може да се отпечати фактура на нерегистрирани потребители с това ЕИК. Питането ми е: защо точно тази комбинация се използва?

Защото булстат номера се формира от 8 цифри за номер и една цифра "контролно число", което се изчислява по формула на базата на първите 8 цифри. И ако първите осем цифри са "99999999", то тогава деветата цифра след като бъде направено изчислението - е 5. Това е структурно валиден номер, и се приема от системата на НАП.
zaiobaio

МнениеПуснато на: Пон Окт 14, 2019 19:23    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодарности за разяснението. Сега остава да разберем дали скоро ще може да се пуска и копие на издена през Fisco фактура.
Върнете се в началото
vangal

МнениеПуснато на: Сря Окт 16, 2019 17:44    Заглавие: Отговорете с цитат

От днес при стартиране на Фиско изписва вашата версия изтича
свалете си новата версия от Микроинвест
А аз съм с последна версия
направих все пак актуализация и няма вече пускане на касов бон пробвах и с фактура пак не работи
направо се затваря програмата при опция печат
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Microinvest Форум Форуми -> Продукти All times are EET (Източна Европа)
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети