Microinvest Форум Форуми Microinvest Форум
Microinvest Форум

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Данъчна основа + ДДС = Общо - 1ст

Създайте нова тема   Напишете отговор    Microinvest Форум Форуми -> Invoice Pro
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
dragomir.denev

МнениеПуснато на: Вто Мар 01, 2011 10:29    Заглавие: Данъчна основа + ДДС = Общо - 1ст Отговорете с цитат

Здравейте,

От известно време наблюдавам следното явление при издаване на фактура:

Код:
Данъчна основа: 847.43
ДДС:            169.49
Общо:          1016.91

847.43 * 1.2 = 1016.916 ~ 1016.92, а не 1016.91

Очевидно в полето Данъчна основа (ДО) се пази незакръглена стойност след пресмятане на стойностите на конкретните стоки (реалната стойност е 847.425) и от там идва разминаването, както и полето Общо не е сума на ДО и ДДС. Възможно ли е полето Общо да се смята като сума на горните две, а не като ДО*1.2, защото в момента в очите на клиента изглежда, че програмата не смята правилно - от негова гледна точка ДО + ДДС би трябвало да е равно на Общо (WYSIWYG Smile ). Просто закръгленията да се правят върху ДО и ДДС полетата, а Общо да е тяхна сума.

Даже бих предложил нещо повече - закръгленията да се правят в полето Сума на съответните стоки до 2-я знак след десетичната запетая, а ДО да е просто сума от тях. Така грешките от закръгленията няма да се пренасят и да са разхвърляни измежду всички изчисления. Идеята е простите сумирания във фактурата да са коректни - т.е. клиента да вижда правилни изчисления. А ако има разлики поради закръгления, то те да се "обират" от Сумите на конкретните стоки.

Поздрави
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Васил Василев
Microinvest
Microinvest

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Мар 01, 2011 10:35    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте,

Вижте тази тема.
Върнете се в началото
dragomir.denev

МнениеПуснато на: Вто Мар 01, 2011 10:52    Заглавие: Отговорете с цитат

Да, прочетох я преди да пусна новата тема. На мен идеята ми е малко по-различна - това, което се вижда във фактурата да е правилно. Разбирам, че съществуват разминавания от закръгленията, но според мен не изглежда професионално (от гледна точка на един клиент, който не се замисля много много за тези неща) програмата да събира/изважда "грешно".

Ако се приеме за правило, че в поле, в което пише 847.43 наистина стойноста е 847.43, а не 847.425, то мисля, че много от главоболият със закръгленията ще изчезнат.

На мен настройката за брой символи след десетичната запетая ми е 2. Което означава, че бих искал всички стойности да ми се закръгляват по този начин, а не да ми се пренасят "скрити" стойности след 2-я символ. Ако някой например си е сложил настройката на 4, то нека при него стойностите в полетата Количество и Цена на стоката са си с 4 символа след запетаята, но проблем ли е полето Сума да е винаги с 2 символа след запетаята и съответно закръглено?

Така като си разсъждавам стигам до 2 възможни предложения:

1. Полето Сума на съответната стока винаги да се закръглява до 2-я символ след запетаята. Полето ДО да е просто сума от всички полета Сума на стоки. Полето ДДС да 20% от ДО и също закръглено до 2-а символ. Полето Общо да е просто сума от ДО и ДДС
  2. Полето Сума на съответната стока да се закръглява до толкова символа, колкото е съответната настройка на програмата (но винаги да остава идеята за "каквото се вижда, такава е стойността"). Полето ДО да е сума от всички полета Сума на стоки и да е съответно закръглено до 2-я символ. Останалите полета да са като по-горе.

Отново акцентирам върху идеята - това, което се вижда да е това, което е всъщност като стойности.

Поздрави
Върнете се в началото
Васил Василев
Microinvest
Microinvest

МнениеПуснато на: Вто Мар 01, 2011 12:07    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте,

Ще помислим решение за следващата версия.
Върнете се в началото
dragomir.denev

МнениеПуснато на: Вто Мар 01, 2011 12:11    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря Smile
Върнете се в началото
slavi

МнениеПуснато на: Нед Мар 06, 2011 22:10    Заглавие: Отговорете с цитат

аз фактурирам по готови касови бележки т.е. написани са предварително и в полето "стойност" сумата според мен трябва да е поне до третия знак, както беше в предишната програма. Иначе става така, че има разминавания т.е. това което са описали в тази тема. Ако се закръгли всеки ред до втория знак и така се съберат числата, тогава пък ще имам разминавания с касовите бележки и то големи, защото често бележките са повече от една. По-добре да се вижда в полето стойност истинското число със повече цифри след стотинката, а който въвежда фактурата да преценява как да си я закръгли за да му излезе данъчната основа. Това програма няма как да го направи

Предложеният вариант по-горе е добре ако първо пишеш фактурата и после издаваш касовата бележка т.е. знаеш за каква сума да я издадеш.
Върнете се в началото
slavi

МнениеПуснато на: Нед Мар 06, 2011 22:27    Заглавие: Отговорете с цитат

Иначе между данъчна основа ДДС и общо е недопустимо да има разлика
Веднъж изчислена данъчната основа би трябвало да се умножава по 20 процента така както се вижда. Там няма какво да се мисли или да се изчислява. Миналият месец получих две фактури с разлика от 2ст. предполагам заради подобно закръгляне, вкарах ги така и ми върнаха ДДС-то. Сега трябва да се карам с тях, заради подобен софтуер Laughing
Върнете се в началото
Васил Василев
Microinvest
Microinvest

МнениеПуснато на: Пон Мар 07, 2011 17:14    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте,

В колоната Сума е закръгленото до втория знак произведение на стойностите в колоните Цена и Количество.
В полето за ДО е сумата на стойностите в колоната Сума.
В полето за ДДС е сумата на закръглените до втори знак ДДС ставки от всеки ред. Те не се визуализират поотделно, а се смятат вътрешно.
В полето за Сума за плащане е сумата на полетата ДО и ДДС.

Тези промени ще са включени в следващата версия.
Върнете се в началото
slavi

МнениеПуснато на: Пон Мар 07, 2011 17:25    Заглавие: Отговорете с цитат

лоша новина за мен
ще си държа старата версия
Върнете се в началото
slavi

МнениеПуснато на: Пон Мар 07, 2011 17:31    Заглавие: Отговорете с цитат

Васил Василев написа:

В полето за ДДС е сумата на закръглените до втори знак ДДС ставки от всеки ред.

не разбрах каква е идеята на това, при положение, че всичко което се вижда ще бъде смятано закръглено. Най-много при повече редове на фактурата пак да се получава разлика между данъчна основа на фактурата, ДДС и обща стойност, което според мен е най-лошият вариант
Върнете се в началото
Васил Василев
Microinvest
Microinvest

МнениеПуснато на: Пон Мар 07, 2011 22:11    Заглавие: Отговорете с цитат

Има фактури, в които ДДС не е 20% от ДО. Така, например, във фактурата може да има редове с 20% ДДС и с 0% ДДС. Затова се налага ДДС да се разбива по редове.
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Microinvest Форум Форуми -> Invoice Pro All times are EET (Източна Европа)
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети