Microinvest Форум Форуми Microinvest Форум
Microinvest Форум

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

СОЛ с възн.за вложен личен труд и труд.договор на максим.ОД

Създайте нова тема   Напишете отговор    Microinvest Форум Форуми -> ТРЗ и ЛС Pro
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
elimar

МнениеПуснато на: Вто Май 08, 2012 08:55    Заглавие: СОЛ с възн.за вложен личен труд и труд.договор на максим.ОД Отговорете с цитат

Здравейте!
При начислението на Д1 за м. април се сблъсках със следния проблем.
СОЛ с възнаграждение за вложен личен труд - 500 лв., избран месечен осиг.доход - 550 лв. Лицето е и на трудов договор в друга фирма, като от м. април това възнаграждение е променено - 2000.00 лв. Обработвам данните на фирмата в която лицето е самоосигуряващо се. Промених стойността на осигурителния доход от трудов договор на 2000 и начислих декл.1. При тестването на дискетата за това лице ми даде "грешка при структура на поле "дни с осигурителен стаж - общо". Видях че в тази клетка не бяха попълнени дни - за м. април са 19, а също че вида осигуряване за лицето е променено от 12 на 90. Коригирах дните в кл. 16(общо дни в осигуряване) и отново тествах данните. Този път ми даде грешка "неправилен избор при социалните осигуровки" Свързах се с НАП и ми казаха че вида осигуряване в този случай трябвало да бъде 23. Пробвах и така, но отново грешка - "при този вид осигурен не се попълва кл. 31 и кл. 31А. След като се разрових, намерих указание на НАП, което касаеше сходен пример на нашия. Даваха насоки, при такъв случай, осигуряването да се посочи с код "12", да се попълнени и кл. 16.4 . Коригирах Д1 като посочих вид осигуряване"12"; попълнени кл. 16 общо дни 19; кл. 16.4 дни без осиг.вноски, зачет. за осиг.стаж - 19; кл. 31 - 500.00; кл. 31А - 50.00. При така попълнени данни, декларацията беше коректна при тестването. Пиша така подробно, за да може да вземете отношение и да може да отстраните тази грешка, защото макар и рядко, би възникнала и при други колеги.
Ще се радвам да прочета и вашето мнение. Поздрави и успешен ден!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Мария Рашева

МнениеПуснато на: Вто Май 08, 2012 09:35    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте,

Ще симулираме случая и ще Ви дадем становище.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Мария Рашева

МнениеПуснато на: Вто Май 08, 2012 10:59    Заглавие: Отговорете с цитат

Гледайки указанията, посочени в наредбата за декл. обр. 1, НАРЕДБА № Н-8 ОТ 29 ДЕКЕМВРИ 2005 Г., със сигурност може да се каже, че вид осигурен 22 и 23 не се използват в този случай:

"-22 - за самоосигуряващи се, осигурени за инвалидност поради общо заболяване, за старост и смърт, избрали да подават еднократно декларация;
- 23 - за самоосигуряващи се, осигурени за инвалидност поради общо заболяване, за старост и смърт, избрали да подават еднократно декларация и са осигурени върху максималния размер на осигурителния доход по трудово правоотношение, и осигурителният им стаж се зачита на основание чл. 9, ал. 8 КСО;
"

Според мен, обаче, при Вас трябва да се използва Вид осигурен 90:

"-90 - за лицата, получаващи доходи по § 1, т. 26, буква "и" от допълнителните разпоредби на Закона за данъците върху доходите на физическите лица, за които не се подават данни за държавното обществено осигуряване, допълнително задължително пенсионно осигуряване и здравно осигуряване (осигурителен доход, осигурителни вноски, дни в осигуряване и др.), но задължително се подава информация за данъка по чл. 42 от закона;"

Не пропускайте факта, че лицето има възнаграждение за положен личен труд, това е различен случай от този, които сте чели в указанията на НАП, където се споменава код 12.

За да изготвите точна декл. обр. 1 в ТРЗ и ЛС Про, при този казус, включете и променлива "Съдружник в друго дружество", така поле 16 няма да се попълни и декл. обр. 1 ще бъде приета.

Моят съвет е да направите официално запитване към НАП, за точно становище по Вашият случай. Не се оповавайте на мнението на отделни техни служители, които са Ви посъветвали да използвате код 23, което абсолютно не е Вашият вариант Smile.
Върнете се в началото
elimar

МнениеПуснато на: Вто Май 08, 2012 13:59    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте!
Добавих променливата "Съдружник в друго дружество" и начислих Д1 вид осигурен "90". Но отново ми даде "грешка при структурата на поле "Дни с осигурителен стаж-общо". В кл. 16 стойностите бяха нули, но в кл. 16.4 бяха посочени 19 дни. Редактирах кл. 16.4 -посочих 0 и отново тествах данните. Декларацията беше коректна.
Относно отговорите от НАП съм на същото мнение - на колкото служителя попадах - толкова различни мнения получавах.
Писменото запитване е най-удачния вариянт, но отговор ще получа не по-рано от месец.
Приемам Вашия вариянт и подавам Д1 с код 90, в очакване отговора от НАП. Smile Ако има и други колеги със сходен случай ще се радвам да споделят.
Върнете се в началото
Мария Рашева

МнениеПуснато на: Сря Май 09, 2012 08:00    Заглавие: Отговорете с цитат

elimar написа:
Здравейте!
Добавих променливата "Съдружник в друго дружество" и начислих Д1 вид осигурен "90". Но отново ми даде "грешка при структурата на поле "Дни с осигурителен стаж-общо".

С коя версия на програмата работите?Ако сте с 1.00.040, то изтеглете от сайта ни актуализацията, тя е със същият номер, но с дата 05.2012 г.
Върнете се в началото
elimar

МнениеПуснато на: Сря Май 09, 2012 08:24    Заглавие: Отговорете с цитат

Версията на програмата ми е 1.00.040/04.05.2012
Върнете се в началото
Мария Рашева

МнениеПуснато на: Сря Май 09, 2012 12:19    Заглавие: Отговорете с цитат

Значи имате още включени променливи в картона, които бъркат изчисленията. Изпратете ми снимка на личния картон на mariya@microinvest.net.
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Microinvest Форум Форуми -> ТРЗ и ЛС Pro All times are EET (Източна Европа)
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети