Microinvest Форум Форуми Microinvest Форум
Microinvest Форум

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Предложения за СКЛАД ПРО

Създайте нова тема   Напишете отговор    Microinvest Форум Форуми -> Предложения
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
PHILIP

МнениеПуснато на: Чет Дек 10, 2020 17:00    Заглавие: Предложения за СКЛАД ПРО Отговорете с цитат

Здравейте, ползвам вашия софтуер от 20 години. Минал съм през доста версии на вашия софтуер, както и имам международен опит със софтуер на световно ниво поддържащ база данни от над 12 милиона артикула.

Като цяло мнението ми за СКЛАД ПРО е много добро, но може да се доразвие много повече.

Ще отметна някой важни за мен аспекти които не намирам в СКЛАД ПРО и много се надявам да бъдат заимствани идеи в бъдеще.

1 во. Визията ми е много скучна. Използва се класическия дизайн на C# , който не блести особено с визия. Има много съвременни UI за C# - Пример - Modern UI Design.
Добро впечатление прави избора на икони към интерфейса - сегашните нещо не стоят добре ...

Започнах с визията защото тя е нещото което продава и за мен е нещо много важно - ама много. Силно препоръчвам за визия да използвате външна компания и да не се доверявате на вашите програмисти!

Много често срещана грешка програмата (кода) да води визията. Някой си почнал да пише код и давай с драг и дроп ги нагласяме и това е ... тук кутйка, там квадратче ... Много непрофесионално (поне за мен).

За съжаление мисленето на програмистите е логично и праволинейно и в съвсем друг аспект, докато дизайнерите мислят "разчупено" и неправолинейно и не се водят от кода.

дотук с дизайна.

2 ро. Организация на операциите. В съвременната търговия са се наложили стандарти за търговия B2B и B2C , които изискват различни подходи и реквизити. Много често се срещат и двете едновременно.

При B2B имаме т.н. схема на работа - REQUEST -> CONFIRMATION -> PURCHASE ORDER - DELIVERY

REQUEST - т.н. заявка за доставка - тук липсва функция за за одобрение.

Идеята е в даден обект с N потребителя всички или някой да могат да правят заявки - но само 1 или няколко да могат да я одобрят ! В противен случай заявката остава в DRAFT ( чернова).
Задължително опция заключване за редакция след одобрение.

CONFIRMATION - издава се от доставчика на база предходната заявка със актуални цени и количества.

PURCHASE ORDER - на база предходното заявителя потвърждава цените, количествата на доставчика и заплаща съответната сума за избраните от него - напълно или частично продукти/услуги.

Тук също е необходимо йерархични права за направата на окончателната заявка.

DELIVERY - т.н. Доставка тук се наблюдават 2 варианта - Частична или пълна Доставка (PARTIAL / FULLY)

при FULLY RECEIVED - се заприходява целия PURCHASE ORDER, а при PARTIAL само доставените продукти/услуги, след което те или се оцветяват в друг цвят в PURCHASE ORDER или редовете стават неактивни.

дотук с операциите

3 то. СКЛАД ПРО предполага, че обслужва складове - съответно стоката се подрежда в складовете и е необходимо STORE MENAGMENT или LOCATION MANAGER

В текущия софтуер има МЕСТОПОЛОЖЕНИЕ, но то е толкова примитивно че нямам думи. Необходимо е малко по разширено допълнение.

Масово това се изпълнява еднакво в софтуера: създава се дървовидна структура както категориите (аналогично) като съответно имаме няколко йерархични структури:

СКЛАД - > ОБЕКТ ( ПРИМЕР: ПОМЕЩЕНИЕ 1, ПОМЕЩЕНИЕ 2, БУФЕР, ЗАЛА ЗА ИЗДАВАНЕ) -> СТЕЛАЖ (РАФТ, ЧЕКМЕДЖЕ) -> РЕД -> ПОЗИЦИЯ ...

всяко местоположение трябва да има уникален баркод ( съответно този баркод се поставя на местоположението за сканиране )

съответно при приемане на стока с 1 безжичен баркод скенер трябва да може да се маркира продукта и след това местоположението и да се зачисли след запис съответното местоположение.

съответно всеки продукт може да има местоположение по дефоулт и да се запише там при доставка.

Отделно всяко местоположение трябва да може да се характеризира с широчина / дължина / височина / (обем) , товароносимост.

За да се използва това пълноценно обаче продуктовите данни трябва да се поразширят.

4 то. Продуктови данни

Тук май най много трябва да се наблегне на промените защото от 20 години не се е променило нищо в продуктовите детайли.

Според мен е необходимо да се направят групи от продукти

PRODUCTS - продукти за препродаване

CONSUMABLE - стоки за лично ползване които не се заприходяват в тези за продажба
SERVISE - услуги

с последните 2 може да се формира и мини счетоводство на ниво ОБЕКТ

Основната група продукти е добре да се разглежда обширно:

Продуктите трябва да имат Варианти и Опции и да могат да се комбинират.

Варианти - Номера на обувки примерно, Цветове

отделно за всяка комбинация трябва да има опция за детайли на опаковка с коефициент на трансформация:

ЕДИН БРОЙ | БАРКОД |ТЕГЛО НЕТО | ТЕГЛО БРУТО | ВИСОЧИНА | ШИРОЧИНА | ДЪЛЖИНА | ЦЕНА
КАШОН | БАРКОД |ТЕГЛО НЕТО | ТЕГЛО БРУТО | ВИСОЧИНА | ШИРОЧИНА | ДЪЛЖИНА | ЦЕНА
МАСТЕР КАШОН | БАРКОД |ТЕГЛО НЕТО | ТЕГЛО БРУТО | ВИСОЧИНА | ШИРОЧИНА | ДЪЛЖИНА | ЦЕНА
ПАЛЕТ | БАРКОД |ТЕГЛО НЕТО | ТЕГЛО БРУТО | ВИСОЧИНА | ШИРОЧИНА | ДЪЛЖИНА | ЦЕНА

Добре е да може да се използват и изображения за всеки продукт и то с възможност за повече от 1.

Отделно е необходимо в продуктовите детайли да се визуализират всички транзакции - ПРОДАЖБИ / ДОСТАВКИ
Отделно е добре за всяка стока да може да се обособят доставчици - защото е възможно за 1 стока да има повече от 1 доставчик и съответно се предполага и различни цени.

С горепосочените опции за опаковка е възможно да се направи и калкулация за съвместимост в склада ( разбира се това е опция )

5 то. Интеграция с външни системи.
Според мен е добре да се направи вариант с буферен Mysql да кажем в независима база данни предварително зададена от вас да може да се импортват и експортват данни, като това се управлява от склада .

Може да се експортват продукти, поръчки и какво ли още не с php, java script и тн.т.. Така всеки сайт ще може да се върже със СКЛАДА с минимални усилия.

Спирам дотук защото имам още 1000 идеи и няма да ми стигне още 1 ден. Надявам се да се разбира горе написаното, колкото и да е объркано Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Microinvest Форум Форуми -> Предложения All times are EET (Източна Европа)
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети