Microinvest Форум Форуми Microinvest Форум
Microinvest Форум

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

КРЕДИТНО ИЗВЕСТИЕ ПО СУМА?

Създайте нова тема   Напишете отговор    Microinvest Форум Форуми -> Склад Pro
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
sandro_pz

МнениеПуснато на: Съб Фев 22, 2020 12:48    Заглавие: КРЕДИТНО ИЗВЕСТИЕ ПО СУМА? Отговорете с цитат

Здравейте!
Имам следния въпрос:
Получавам кредитно известие по сума , дали за вторично излагане или търговска отстъпка. Обаче когато задам във програмата кредитно по сума ми иска на кой артикул да го сложа. На кредитното пише бонус оборот примерно. Ако вкарам такъв код във програмата със това име и него да избирам като артикул грешка ли е? Счетоводно няма проблем , обаче как да го оправя във програмата? Работя със доста фирми така , някои го правим по банка , обаче други гг приспадат от фактура.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Виктор Павлов
Microinvest
Microinvest

МнениеПуснато на: Съб Фев 22, 2020 22:09    Заглавие: Отговорете с цитат

Цитат:
Счетоводно няма проблем
На кои стоки намалявате себестойността? Каква е отчетната стойност на продадените стоки?
dansaver

МнениеПуснато на: Нед Фев 23, 2020 14:33    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз лично си правя нов артикул примерно „Вторично излагане Монделиз“ или „Договор Кока Кола комисионна“
Ако договорката е зареждане 200лв и 10% доп. отстъпка, най-вероятно получаваш фактура за ~200лв и Кредитно за 20лв. Тук кредитното известие може да се вкара като сума с новия артикул, а може да се вкара като намаление на цените по доставната фактура.
Някои фирми искат насрещна фактура с точно описание и там задължително се прави нов артикул с исканото описание. Това важи и когато имаш кредитно за месеца което в повечето случай няма как да разхвърляш по дадена доставка.

Тук по скоро стои въпроса – Как искаме това да се отрази в справките? За да може да си правим анализи на оборот-печалба, защото вторичните излагания обикновенно са свързани с намаленение на цената и в справката може да излезе, че сме продали дадени продукти на загуба, а реално сме спечелили, затова когато е възможно е хубаво да се прави с намаление на доставната цена. Когато е невъзможно вкарвам новия артикул тип "отстъпка" в подгрупата на стоките за които се отнася за да имам коректна справка за печалбата поне на ниво подгрупа.
Трудното става когато имаме бонус за количество и бонуса идва след месец на нереално висока цена с фактура и кредитно /за същата сума/ Досега си правех фиктивна доставка или ревизия на реалната цена и после я изтривах, но с Н18 може да изникне въпроса защо има толкова изтрити доставки?
sandro_pz

МнениеПуснато на: Нед Фев 23, 2020 20:03    Заглавие: Отговорете с цитат

Виктор Павлов написа:
Цитат:
Счетоводно няма проблем
На кои стоки намалявате себестойността? Каква е отчетната стойност на продадените стоки?

Работим от години така не съм счетоводител , това е практиката при кредитните. 70% от фирмите пускат такива кредитни за бонус оборот или вторично излагане. Ако е по банка няма проблем пак счетоводството го оправя , но във програата за да стане , трябва да вкарам такъв вид стока със такова име да оправя кредитно по сума.
Понеже вече има наредба 18 и вкарвам номера на документите във програмата. Преди това нещо не се правеше и счетоводството си оправяше документите. Не задълбавай въпроса счетоводно. Попитах така ако се прави нап имат ли проблем. Фирмите така работят и сега със супто версия. Носят такива кредитни не знам със кои програми са. Лично предпочитам да вкарват процентите към фактура , обаче доста фирми не го правят със цел , дали ще се постигне даден оборот или поддържа асортимент през този период , за да имат от къде да режат. Колегата правилно отговори как стоят нещата бърка се печалбата така във програмата. Иначе реално на 3 месечие бонус оборот и кредитно по сума съм получавал на всеки артикул , 50+листа по 50 позиции няма вкарване това?
Върнете се в началото
Nimi

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Нед Фев 23, 2020 21:25    Заглавие: Отговорете с цитат

Като няма проблем счетоводно защо го отразявате в склада? От къде изобщо ви идва идеята за това?
Това си е чист приход който се отразява счетоводно.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
miro7874

Местожителство: Карлово

МнениеПуснато на: Пон Фев 24, 2020 23:12    Заглавие: Отговорете с цитат

Според мен това не е чист приход счетоводно, а трябва да се отнесе в намаление на отчетната стойност на съответните стоки.
Върнете се в началото
Nimi

МнениеПуснато на: Вто Фев 25, 2020 11:33    Заглавие: Отговорете с цитат

miro7874 написа:
Според мен това не е чист приход счетоводно, а трябва да се отнесе в намаление на отчетната стойност на съответните стоки.

Ако не са продадени може да вложим смисъл. Не искам да съм покрай вас докато смятате намалението на все един продукт. Редовно виждам КИ за "Отстъпка по ф-ри........" и изредени 20 и повече номера като в много от фактурите има повече от 20 реда за артикули. Същото е и с "Бонус по ф-ри....".
Като се има в предвид, че тези Отстъпки/Бонуси идват обикновено към края на месеца или в началото на следващия то голяма част от стоките са продадени и по тях е формирана ОС.

Този казус е по-скоро счетоводен а не търговски. И не е от вчера.

Отделно, че тази отстъпка/бонус си е чист приход за фирмата.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
sandro_pz

МнениеПуснато на: Вто Фев 25, 2020 11:55    Заглавие: Отговорете с цитат

Така е съгласен съм със вас.
За мен е най-добре да влиза директно във цената на стоката и така не бърка и процента печалба. Обаче факт е , че много от фирмите работят така. Причината е намаляване обема на работа. Да не правят кредитни със опис на всяка стока. А реално по наредба 18 , длъжни ли сме във програмата да водим номерата на фактурите които получаваме и кредитните. Преди тази практика я нямаше. Вкарвахме стоковите разписки парите си излизат и фактурите във счетоводството. Иначе сега оператора който въвежда стоката става счетоводител. Ако трябва да се водят как трябва да описваме тези кредитни. Грешка ли е ако направя код за бонус отстъпка или вторично излагане и на него изписвам кредитните за да се равняват касите?
Върнете се в началото
Nimi

МнениеПуснато на: Вто Фев 25, 2020 12:31    Заглавие: Отговорете с цитат

Ми не съм съвсем съгласен, че всички фактури и КИ трябва да се отразяват в складовата програма. Как ще заведете разходите в склада?
Трябва да се отразят в дневниците по ДДС а не в складовата програма!

Гледам тук едно КИ за отстъпка по ф-ри (изредени 86 номера). Някои ф-ри имат по 5 реда а други по 80. Ако приемем, че средно са по 15 реда това са 1290 артикула като количествата им са съвсем хаотично. Ако вземем примерно по 3бр от артикул това са 3870 бройки. Как да изчисля точната отстъпка за всеки артикул? И да се има в предвид, че не става с "приемане" на редове и бройки. Става с точни бройки.

Цитат:
Иначе сега оператора който въвежда стоката става счетоводител.
Де счетоводителите да се пръкваха по този начин.

Питайте си счетоводителя. Аз тук се веселя да го дразня с печалбата от тези КИ Laughing Просто за разведряване на обстановката. ПОсле ще се хилим гледайки записите от камерите.
Върнете се в началото
sandro_pz

МнениеПуснато на: Вто Фев 25, 2020 15:43    Заглавие: Отговорете с цитат

Nimi написа:
Ми не съм съвсем съгласен, че всички фактури и КИ трябва да се отразяват в складовата програма. Как ще заведете разходите в склада?

Това го правя във касовата книга на дадения обект.
Също имам фактури за разход. Тях ги отразявам като консумативи вив касовата книга , а там номер на фактурата не слагам.
Върнете се в началото
Nimi

МнениеПуснато на: Вто Фев 25, 2020 17:46    Заглавие: Отговорете с цитат

sandro_pz написа:
..
Също имам фактури за разход. Тях ги отразявам като консумативи вив касовата книга , а там номер на фактурата не слагам.

Регистриран ли сте по ДДС?
Имам чувство, че не сте наясно с материята. Касовата книга е информативен документ - за вас.
Документите за разход (фактурите) се осчетоводяват в счетоводството.
Върнете се в началото
sandro_pz

МнениеПуснато на: Чет Мар 05, 2020 13:21    Заглавие: Отговорете с цитат

Nimi написа:
sandro_pz написа:
..

Регистриран ли сте по ДДС?
Имам чувство, че не сте наясно с материята. Касовата книга е информативен документ - за вас.
Документите за разход (фактурите) се осчетоводяват в счетоводството.

Да регистриран съм. До този момент беше така. Сега ги отразявам и във програмата. А като ти дойдат нап на проверка и искат да видят разплащанията касовата книга , дали е само информационен документ за мен? Идеята е , че аз във момента във програмата водя номерата на фактурите кредитните и накрая във касовата книга се гледа дали излизат парите на даден обект. За материята това за което питам май вие не сте наясно със нея Smile. Иначе някога , това което споменавате за счетоводството си беше така. И аз въобще не се занимавах да гледам номера и да слагам във програмата. За това питам , дали по новите изисквания сме длъжни да водим всеки номер на фактурите във програмите. Ако е така , тези кредитни за които съм споменал как да ги водя.
Върнете се в началото
Nimi

МнениеПуснато на: Чет Мар 05, 2020 18:52    Заглавие: Отговорете с цитат

sandro_pz написа:
..
А като ти дойдат нап на проверка и искат да видят разплащанията касовата книга , дали е само информационен документ за мен? Идеята е , че аз във момента във програмата водя номерата на фактурите кредитните и накрая във касовата книга се гледа дали излизат парите на даден обект. За материята това за което питам май вие не сте наясно със нея Smile. Иначе някога , това което споменавате за счетоводството си беше така. И аз въобще не се занимавах да гледам номера и да слагам във програмата. За това питам , дали по новите изисквания сме длъжни да водим всеки номер на фактурите във програмите. Ако е така , тези кредитни за които съм споменал как да ги водя.

Леко ми оправи настроението Wink
Касова книга даже към касовия апарат няма вече. Нито пък ще ти искат при проверка.
КАСОВА КНИГА ако водиш такава отразява паричния поток в брой на "обекта". Ако вземаш пари за внасяне в банката отразяваш сумата. Ако теглиш от банката за бъдещо плащане на доставка/разход в брой отразяваш.
Но се отразява като обща сума - внасяне/теглене. Посрещането на плащанията по банка се извършва в счетоводството.
За следене на разплащанията клиенти/доставчици имате прозорец "Разплащане" в програмата. За целта естествено трябва да отразявате банковите операции.
Аз питам "Плати ли на ХХХХХХХХ" -> ДА -> отразявам. "Дойдоха ли парите от ХХХХХХ" -> ДА -> отразявам. Ако не са пристигнали се обаждам да напомня.

Имам чувство, че в "касовата книга" отразявате индивидуално всяка една банкова операция свързана с обекта с някаква си ваша цел Wink

В складовата програма се отразяват всички получени документи за стоки. - Ф-ри и КИ. Всички получени документи които прецените, че за вас са разход отиват в счетоводството.
Върнете се в началото
azrod

Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Чет Мар 05, 2020 21:51    Заглавие: Отговорете с цитат

Nimi написа:
sandro_pz написа:
..
А като ти дойдат нап на проверка и искат да видят разплащанията касовата книга , дали е само информационен документ за мен? Идеята е , че аз във момента във програмата водя номерата на фактурите кредитните и накрая във касовата книга се гледа дали излизат парите на даден обект. За материята това за което питам май вие не сте наясно със нея Smile. Иначе някога , това което споменавате за счетоводството си беше така. И аз въобще не се занимавах да гледам номера и да слагам във програмата. За това питам , дали по новите изисквания сме длъжни да водим всеки номер на фактурите във програмите. Ако е така , тези кредитни за които съм споменал как да ги водя.

Леко ми оправи настроението Wink
Касова книга даже към касовия апарат няма вече. Нито пък ще ти искат при проверка.
КАСОВА КНИГА ако водиш такава отразява паричния поток в брой на "обекта". Ако вземаш пари за внасяне в банката отразяваш сумата. Ако теглиш от банката за бъдещо плащане на доставка/разход в брой отразяваш.
Но се отразява като обща сума - внасяне/теглене. Посрещането на плащанията по банка се извършва в счетоводството.
За следене на разплащанията клиенти/доставчици имате прозорец "Разплащане" в програмата. За целта естествено трябва да отразявате банковите операции.
Аз питам "Плати ли на ХХХХХХХХ" -> ДА -> отразявам. "Дойдоха ли парите от ХХХХХХ" -> ДА -> отразявам. Ако не са пристигнали се обаждам да напомня.

Имам чувство, че в "касовата книга" отразявате индивидуално всяка една банкова операция свързана с обекта с някаква си ваша цел Wink

В складовата програма се отразяват всички получени документи за стоки. - Ф-ри и КИ. Всички получени документи които прецените, че за вас са разход отиват в счетоводството.

Касова книга към касовия все още има. Много малко касови апарати отговарят на изискванията и са минали през БИМ, че да могат да правят сами отчети и да питат дали да печатат отчета при ръчно пускане.
0877/399177
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Microinvest Форум Форуми -> Склад Pro All times are EET (Източна Европа)
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети