Microinvest Форум Форуми Microinvest Форум
Microinvest Форум
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

СИРВ ЗА ПОВЕЧЕ ОТ МЕСЕЦ

 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Microinvest Форум Форуми -> ТРЗ и ЛС Pro
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
IVITO



Регистриран на: 23 Окт 2013
Мнения: 27

МнениеПуснато на: Чет Юни 08, 2017 14:53    Заглавие: СИРВ ЗА ПОВЕЧЕ ОТ МЕСЕЦ Отговорете с цитат

Здравейте,
Имам назначени лица на СИРВ за период от 4 месеца. Картоните на всички съм ги организирала като съм задала вид назначение трудов договор сирв, а в картона на всяко лице съм задала СИРВ без ограничаване на отработените дни и осиг.доход. Понеже четох много по въпроса, включително и ръководството на програмата, а и за първи път се сблъскват със СИРВ, ми възникнаха няколко въпроса:
1) Какво става когато периода на СИРВ е 4 месеца, а лицето е освободено още първият месец? В обр. 1 в кл. 12 е код 16, кл. 13 в колона 1 -4 (избрания период на СИРВ), а в колона 2 -1 (Поредния месец от периода на СИРВ). В следващ месец лицето вече го няма, трябва ли да се подава някаква корекция на Обр. 1 във връзка с това, че лицето е освободено преди изтичане на периода на СИРВ?
2)Какво става ако лицето е работило по-малко часове от съответната норма за месеца съгласно графика? Води ли се това престой съгл. чл.267, ал. 1 от КТ и ако да, то по какъв начин следва да се отрази в личния картон на лицето, така че да бъде изчислена информацията на заплатата му коректно и трябва ли нещо да се коригира в обр. 1 във връзка с това - напр. прекъсва ли се осигуряването му съгл. указание на НОИ Изх. 910184/06.04.2015 ?
3)Какво става ако се установи, че в края на периода дадено лице е работило напр. с 8 часа повече? До колкото разбирам следва да му се начисли извънреден труд, но как се отразява този труд в личния картон на лицето, за да се изчисли информацията коректно и съотв. в Обр. 1 да се отрази този извънреден труд?
4) До колкото разбирам, през целият период на СИРВ, когато е за повече от месец, информацията в Обр. 1 в кл.12 - се подава само с код 16, но какво става в края на периода? Подават ли се някакви корегиращи декларации Обр. 1 или вече информацията се подава нормално с код на вид осигурен 1 например?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
IVITO



Регистриран на: 23 Окт 2013
Мнения: 27

МнениеПуснато на: Пон Юни 12, 2017 11:56    Заглавие: Отговорете с цитат

Моля за отговор. Благодаря предварително на отзовалите се.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Мария Андреева
Microinvest
Microinvest


Регистриран на: 01 Апр 2005
Мнения: 1873

МнениеПуснато на: Вто Юни 13, 2017 08:25    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте,
Във форума на Microinvest се дискутират казуси, имащи по-скоро връзка с оперативно отразяване на данни в самите програмни продукти. Зададените въпроси от Вас са от чисто нормативно естество. Може да се обърнете за дискусия в някои от специализираните счетоводни форуми.
Относно начина на организиране на личен картон на работник/служител на СИРВ прочетете тази тема или се свържете с консултант счетоводни системи на публикуваните телефони тук.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
IVITO



Регистриран на: 23 Окт 2013
Мнения: 27

МнениеПуснато на: Вто Юни 13, 2017 15:32    Заглавие: Отговорете с цитат

Добре, но бихте ли ми казали все пак ако лицето има извънреден труд (т.е. работило е повече часове) или престой (т.е. работило е по-малко часове, но не по негова вина) по какъв начин се отразяват в картона на лицето, така че програмата да начисли извънреден труд или престой? Благодаря предварително.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Мария Андреева
Microinvest
Microinvest


Регистриран на: 01 Апр 2005
Мнения: 1873

МнениеПуснато на: Вто Юни 13, 2017 16:06    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте,
В посоченият линк към тема "Организация на Личен на картон на работник/служител нa СИРВ" в горния пост не успяхте ли да намерите отговор на поставения въпрос?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
IVITO



Регистриран на: 23 Окт 2013
Мнения: 27

МнениеПуснато на: Вто Юни 13, 2017 16:24    Заглавие: Отговорете с цитат

Ами конкретно за отразяване на престой, не открих. Дори видях, че и друг потребител е поставил въпрос във връзка с това.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Мария Андреева
Microinvest
Microinvest


Регистриран на: 01 Апр 2005
Мнения: 1873

МнениеПуснато на: Сря Юни 14, 2017 09:33    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте,
В трудовият договор за СИРВ, респ. в секция Данни за заплата в личния картон на работника/служителя е заложено Основно възнаграждение или Часова ставка при СИРВ?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
IVITO



Регистриран на: 23 Окт 2013
Мнения: 27

МнениеПуснато на: Сря Юни 14, 2017 12:29    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте,
В личния картон на всяко лице съм заложила Основно възнаграждение.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Мария Андреева
Microinvest
Microinvest


Регистриран на: 01 Апр 2005
Мнения: 1873

МнениеПуснато на: Чет Юни 15, 2017 10:28    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте,
В настоящата версия на Microinvest ТРЗ и ЛС Pro възнаграждението за месеца на лица при СИРВ се изчислява на база реално отработени часове. Липсва заложена логика за изчисляване на сума за престой (предполага се прецизно изготвяне на ежемесечни графици за работа, с цел покриване на месечна часова норма). При наличие на престой и изплащане на възнаграждението за него е необходимо да бъде създадена потребителска променлива / начисление чрез модул Потребителски начисления/ удръжки, меню Редакция-> Администриране..
Като наименование може да впишете Доплащане за престой при СИРВ. Новосъздадената променлива трябва да бъде добавена в секция Данни за заплата в личния картон на работника/служителя, като в поле стойност на начислението следва да впишете сумата, която следва да бъде заплатена на лицето.
При възникнали въпроси може да се свържете с мен на телефоните посочени в секция Контакти тук.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
IVITO



Регистриран на: 23 Окт 2013
Мнения: 27

МнениеПуснато на: Чет Юни 15, 2017 13:55    Заглавие: Отговорете с цитат

Много Ви благодаря. Хубав ден пожелавам. Very Happy
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vesa jekova



Регистриран на: 25 Яну 2011
Мнения: 73

МнениеПуснато на: Чет Яну 04, 2024 12:44    Заглавие: СИРВ - начисления Отговорете с цитат

Здравейте!
Не разбирам логиката в изчисленията при СИРВ. Период 4 месеца, чекнато в картона, работа с графици, Режим Сумарно отчитане и СИРВ без ограничаване на дни и доход,
Възнаграждението е за 2 дни при заплата 1400 лв. Добавям файл

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Мария Андреева
Microinvest
Microinvest


Регистриран на: 01 Апр 2005
Мнения: 1873

МнениеПуснато на: Пет Яну 05, 2024 10:00    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте vesa jekova,
При извършен тест в наши условия подобен тип резултат не се получава. От приложената снимка се вижда стойност в перо Социални разходи.
Бихте ли направили снимка на секция Данни за заплата на служителя с включените настройки и променливи.
При желание от Ваша страна може да се свържете с мен на 02 955 55 15 или 0700 44 700 за да проследим променливите и настройките в телефонен разговор.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vesa jekova



Регистриран на: 25 Яну 2011
Мнения: 73

МнениеПуснато на: Вто Яну 09, 2024 13:47    Заглавие: настройки на картон Отговорете с цитат

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Мария Андреева
Microinvest
Microinvest


Регистриран на: 01 Апр 2005
Мнения: 1873

МнениеПуснато на: Сря Яну 10, 2024 12:38    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте,
Както уточнихме в проведения телефонен разговор разминаването в изведените стойности в РПВ/СИРВ е вследствие на невключена настройка Основно възнаграждение на база отработени часове в секция Данни за заплата.
При неактивна настройка служителя ще получи договореното възнаграждение по договора, спрямо отработените дни за месеца. За потребителите, които са възприели този начин на заплащане могат да използват РПВ/Стандартна.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Microinvest Форум Форуми -> ТРЗ и ЛС Pro All times are EET (Източна Европа)
Страница 1 от 1

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov