Microinvest Форум Форуми Microinvest Форум
Microinvest Форум
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Обезщетение по чл. 218 КТ

 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Microinvest Форум Форуми -> ТРЗ и ЛС Pro
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
MarietaG22



Регистриран на: 28 Окт 2019
Мнения: 2

МнениеПуснато на: Чет Фев 06, 2020 11:37    Заглавие: Обезщетение по чл. 218 КТ Отговорете с цитат

Здравейте, бихте ли ми казали как/ къде се въвежда в програмата обезщетение за отсъствие на служител поради бедствие?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Мария Андреева
Microinvest
Microinvest


Регистриран на: 01 Апр 2005
Мнения: 1486

МнениеПуснато на: Чет Фев 06, 2020 14:35    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте MarietaG22,

Кодекс на Труда - Обезщетение при бедствие
Чл. 218. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 19 от 2005 г., доп. - ДВ, бр. 102 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 35 от 2009 г., в сила от 12.05.2009 г.) Когато при бедствие работникът или служителят е възпрепятствуван да се яви на работа, заплаща му се обезщетение в размер 50 на сто от брутното му трудово възнаграждение за времето, през което е бил възпрепятствуван да работи, но не по-малко от 75 на сто от минималната работна заплата, установена за страната.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 19 от 2005 г., доп. - ДВ, бр. 102 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 35 от 2009 г., в сила от 12.05.2009 г.) Ако работникът или служителят е взел участие в спасителните работи при бедствие, заплаща му се пълният размер на брутното трудово възнаграждение.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Обезщетението по предходните алинеи се изплаща от работодателя, при когото работникът или служителят работи.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Причините за неявяването на работа и участието в спасителните работи се установяват от кметството, от общинския съвет или от друг държавен орган.


Във връзка с гореизложената извадка от Кодекса на труда бихте ли пояснили по коя алинея следва да бъде изплатено обезщетението по чл. 218 от КТ - ал. 1 или ал. 2?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
MarietaG22



Регистриран на: 28 Окт 2019
Мнения: 2

МнениеПуснато на: Пет Фев 07, 2020 10:48    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте, конкретно към момента ме интересува ал.1, но би било добре да знам и какво се случва и в хипотезата на ал.2. Как се въвежда отсъствието в личния картон на служителя? примерно: 2 дена е отсъствало, заради затоврени пътища за движение.
Благодаря!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Microinvest Форум Форуми -> ТРЗ и ЛС Pro All times are EET (Източна Европа)
Страница 1 от 1

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov