Microinvest Форум Форуми Microinvest Форум
Microinvest Форум
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Данъчно облекчение за деца по чл.22В и служебна бележка

 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Microinvest Форум Форуми -> ТРЗ и ЛС Pro
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
lucky6



Регистриран на: 03 Юли 2018
Мнения: 17

МнениеПуснато на: Чет Дек 16, 2021 14:55    Заглавие: Данъчно облекчение за деца по чл.22В и служебна бележка Отговорете с цитат

Здравейте!

Обработвам подадените от работниците декларации за данъчните облекчения за деца по чл.22В. Задавам периода в служебните бележки, проверявам сумите и всичко е коректно. Когато нанеса обаче данъчната основа 4500 или 9000 и натисна ИЗЧИСЛЯВАНЕ, в края на менюто виждам сумите, каквито трябва да бъдат, но при ПЕЧАТ на СБ излиза сума за възстановяване 59-60 лв, а не 450 или 900.
Къде греша?! Какво пропускам?!

Подозирам, че това е контрола за допустимия размер за 2020 г. (60 лв за три деца), но версията ми е 2.00.040 от март 2021, когато вече бяха утвърдени новите суми.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Мария Андреева
Microinvest
Microinvest


Регистриран на: 01 Апр 2005
Мнения: 1881

МнениеПуснато на: Пет Дек 17, 2021 09:38    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте,
За да използвате модул Служебна бележка за данък с годишно преизчисляване на данък по ЗДДФЛ е необходимо да ползвате версия 2.00.042 от 23.11.2021г. Част от измененията са:
• Актуализиран е модул за преизчисляване на данък за доходи от трудови правоотношения, меню Справки→Служебна бележка за данък;
• Актуализирана е служебната бележка по чл. 45, ал. 1 от ЗДДФЛ, в частта за Данъчно облекчение за деца по чл. 22в и чл. 22г от ЗДДФЛ;
Подробен списък с измененията във версията ще намерите в меню Помощ→Нови версии в прогармата.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
doika56



Регистриран на: 17 Дек 2021
Мнения: 1

МнениеПуснато на: Пет Дек 17, 2021 14:16    Заглавие: Отговорете с цитат

Може ли да задам въпрос по тази тема:
Имаме служител с дете под 18 год. и с увреждане. Попълваме в Служебна бележка за данък полетата по чл.22в - 4500лв и чл.22г - напр. 8050лв.
След изчисляваяне, запис и експорт на данни в картона на лицето се появи данък за възстановяване 805лв. Не се ли събират заедно двете облекчения?
Доколкото четох двете суми трябва да се съберат, а в нашия случай остана само по-голямата сума.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Мария Андреева
Microinvest
Microinvest


Регистриран на: 01 Апр 2005
Мнения: 1881

МнениеПуснато на: Пет Дек 17, 2021 16:49    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте doika56,
Правилно сте прочели. Програмата сумира двете суми. Проверете стойността на годишния облагаем доход на служителя.
"По принцип всяко от облекченията се ползва само от единия родител (приемен родител, близък или роднина). Допустимо е, когато размерът на облекчението надвишава сумата на годишните данъчни основи на единия родител, разликата да се ползва от другия родител (другия приемен родител, близък или роднина), като подаде годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2021 г. В тези случаи сумарно размерът на данъчното облекчение, ползван от двамата родители, съответно приемни родители, близки или роднини, не може да превишава допустимия размер, според броя на децата."
При Вас е възможно сумата на данъчните облекчения да надвиша сумата на годишната данъчна основа, като в този случай програмата ще направи автоматично ограничаване.
Ако желаете може да се свържете с мен на 02 955 55 15 за допълнителна дискусия по казуса.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
PMakedonska



Регистриран на: 13 Окт 2020
Мнения: 16

МнениеПуснато на: Нед Яну 23, 2022 15:23    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте!
Работя с версия 2.00.043. Искам да попитам, как става попълването на сл.бележка по чл.45, ал.1 при изплатен аванс през м.12.2021, в случаите, в които възнагражденията за м.12.2021 г. се изплащат през м.01.2022?
Благодаря!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Мария Андреева
Microinvest
Microinvest


Регистриран на: 01 Апр 2005
Мнения: 1881

МнениеПуснато на: Пон Яну 24, 2022 12:28    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте,
Водещо при преизчисляване на данъка по ЗДДФЛ е фактическото изплащане на заплатите, тъй като тогава се удържа и самия данък. Конкретно във Вашия случай изплатения аванс за м. 12.2021г. не намира отражение в модула, тъй като заплатите както посочихте ще бъдат изплатени в м.01.2022г.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
PMakedonska



Регистриран на: 13 Окт 2020
Мнения: 16

МнениеПуснато на: Пон Яну 24, 2022 12:50    Заглавие: Отговорете с цитат

Мария Андреева написа:
Здравейте,
Водещо при преизчисляване на данъка по ЗДДФЛ е фактическото изплащане на заплатите, тъй като тогава се удържа и самия данък. Конкретно във Вашия случай изплатения аванс за м. 12.2021г. не намира отражение в модула, тъй като заплатите както посочихте ще бъдат изплатени в м.01.2022г.



Много Ви благодаря!
Хубав ден и успешна седмица!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stoyanova



Регистриран на: 24 Ное 2022
Мнения: 17

МнениеПуснато на: Пет Окт 20, 2023 11:10    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте,
Имам служителка, която има две деца. Едното дете е с ТЕЛК, но и двете деца са под 18 г. възраст.
Въпросът ми е, въвеждам си стойностите в картона й , че има 1 дете по чл.22В и 1 по чл. 22 Г , нали така?
Като дам после експорт на данни за служебна бележка не се изчисляват никакви стойности, предполагам трябва ръчно да ги въведа?

Помолила съм служителката да ми донесе служебна бележка от предходния си работодател, тъй като тя постъпи при нас на работа през м07.2023г. Тази служебна бележка от къде се попълва ръчно , за да излезе вярно декларацията и да се изплати авансовият данък със заплатите за м.12. 2023 г /начисляваме и изплащаме заплатите за съответния месец/.

Благодаря предварително за отговора!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Цветомир Маринов
Microinvest
Microinvest


Регистриран на: 19 Окт 2012
Мнения: 553

МнениеПуснато на: Пет Окт 20, 2023 13:40    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте, в модула за изготвяне на служебната бележка имате възможност за добавяне на работодател. Там се вписват данните от други работодатели.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
desi_j



Регистриран на: 09 Фев 2015
Мнения: 3

МнениеПуснато на: Пет Ное 17, 2023 17:07    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте, работя с последната версия на ТРЗ. При опит да генерирам служебна бележка за доходи по трудови правоотношения през 2023 по чл.45 ми генерира празна бележка с 0,00. Опитах с различни фирми и лица, но отново е с 0,00.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Цветомир Маринов
Microinvest
Microinvest


Регистриран на: 19 Окт 2012
Мнения: 553

МнениеПуснато на: Пет Ное 17, 2023 18:07    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте, използвайте бутон Изчисляване в модула за служебните бележки за доходи от трудови правоотношения. Също така разполагате и с автоматичната функция за изчисляване на всички служители.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
desi_j



Регистриран на: 09 Фев 2015
Мнения: 3

МнениеПуснато на: Нед Ное 19, 2023 18:42    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте, използвам бутон Изчисляване, зареждат се стойности за доходите, но след като дам Печат, тогава излиза празна бланка. Генерира празна служебна бележка с 0,00. Забелязах, че генерира и празна справка за оставащия платен отпуск и на служителите, а реално имат оставащи дни.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Мария Андреева
Microinvest
Microinvest


Регистриран на: 01 Апр 2005
Мнения: 1881

МнениеПуснато на: Пон Ное 20, 2023 09:20    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте desi_j,
Проверете в избрания период служителя с колко активни назначения присъства (договор и допълнителни споразумения към него). Ако присъсва с повече от едно преминете през изчисляване и запис на данните за всяко едно. Бутон Печат ще изведе на екран Служебната бележка за данък с обединени стойности.
Ако резултата е същия т.е. извеждане на нулеви суми се свържете с мен на 02 955 55 15 или 0700 44 700 за да анализираме по-детайлно казуса.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Microinvest Форум Форуми -> ТРЗ и ЛС Pro All times are EET (Източна Европа)
Страница 1 от 1

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov